Умови виконання службово-бойових завдань в екстремальних (бойових) умовах значно відрізняються від звичайних повсякденних умов мирного часу, військовослужбовці зазнають впливу бойових стрес-факторів – «невидимі поранення», унаслідок чого зростає потреба щодо надання їм кваліфікованої психологічної допомоги, підтримки з подолання посттравматичних стресових розладів та проходження комплексної реабілітації: медико-психологічної, соціальної. За статистикою, 98% з них потребують кваліфікованої допомоги внаслідок впливу бойових стрес-факторів.
На теперішній час, у силових структурах держави командир військової частини не має права направити на психологічну реабілітацію підлеглого бійця після перебування його в екстремальних (бойових) умовах, лише якщо сам боєць проявить кмітливість щодо влаштування в будь-який реабілітаційний центр лише під час власної відпустки та за власні кошти. Ментальність нашого суспільства створює додаткові перешкоди щодо належного усвідомлення вказаної проблематики та наслідків для учасників бойових дій. Бійці не усвідомлюють проблему, соромляться.
За метою усунення зазначених обставин Верховна Рада ухвалила закон щодо обов'язкової безоплатної психологічної реабілітації військовослужбовців після виконання завдань у бойових умовах.
Зокрема внесено зміни до Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" згідно яких військовослужбовці, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, особи, звільнені з військової служби, які брали безпосередньо участь в АТО та виконували службово-бойові завдання в екстремальних (бойових) умовах в обов'язковому порядку повинні пройти безоплатну психологічну, медико-психологічну реабілітацію у відповідних центрах. При цьому вартість проїзду до цих центрів і назад зазначеним особам відшкодовуватиметься.
|